Japonya ve Su Uygarlıkları – Prof. Yasuda Yoshinori

1
Dün Boğaziçi Üniversitesinde Profesor Yasuda Yoshinori, Japonya ve Su Uygarlıkları adlı bir konuşma yaptı. Konuşmasına espirilerle başlayan Prof. Yasuda, gençlik yıllarında ders kitaplarından tanıdığı “bereketli hilal” (fertile crecent) bölgesinin uygarlığın merkezi olduğunu, bu nedenle ilerleyen zamanlarda araştırma yapmak için buraya gittiğini anlattı. Ancak gördüğü manzaranın su olmayan, çorak bir toprak olduğunu söyledi. Burada yaptıkları araştırmalarda bu bölgenin tarih öncesi çağlarda ormanlık olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Ormanların yok olma sebebini uygarlığın gelişmesi ile koyun ve keçilerin insan yaşamına dahil olması ve onları doğrudan filizleri yiyerek ormanların gelişimini engellemiş olmasına bağladı. Japon tarihinde Kofun Döneminde keçiler, koyunlar ve ineklerin olduğunu ancak Asuka Döneminde İmparator Tenmu’nun halka et yemeyi yasakladığını ve ormanların bu sayede kurtulduğunu anlattı. Kişisel olarak bu bilgi ilginç gelse de ormanların devamı ve yok oluşu ile ilgili başka faktörlerin de olması gerektiğini düşündüm. Aynı şekilde dünyanın çeşitli yerlerinden örnekler verdi. Örneiğin Tibet platosundan 3800 m. yükseklikte orman olmasının imkansız olduğunu düşündükleri yerde 1200 yıl öncesine kadar ormanlık olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
Aynı şekilde gösterdiği slaytta Amerika kıtasına Anglo-Saksonların gidişine kadar kıtanın tamam2ın ormanlık olduğunu söyleyerek 1920’lerde ormanların iyice azalmış olduğunu vurguladı. Gösterdiği Sekoya ağacı slaytı ilginçti. Japonya’da ağaçlar da dahil doğanın her yerinde tanrının olduğu düşünülürken, Amerikalıların bu kadar büyük bir ağacın içinde tünel açarak yol yapabildiklerini söyledi.
İnsanın doğaya karşı tavrının inanışla derin bir ilintisi olduğunu söyleyen Prof. Yasuda, konuşmasını bu düşüncesi ile ilgili bir soruyla bitirdi. (Sekoya fotoğrafı agaclar.net sitesinden alınmıştır.
Etkinliğin sponsorunun da özetlediği gibi bu konuşmanın amacı doğayı koruma konusunda bilinç oluşturmaktı. Bu etkiliğin ilk olarak Türkiye’de yapıldığını ve bundan sonra diğer ülkelerde süreceğini belirtti.
Konuşmayı Boğaziçinin farklı bölümlerinden hocalar, öğrenciler ve İstanbul’da Japonya ç3alışmaları yapan kişiler izledi. Prof. Yasuda konuşmasını Japonca yaptı. Erdal Küçükyalçın konuşmayı Japonca’dan İngilizce’ye çevirdi. Erdal’ı izlerken gerçekten sözcük seçimini, akıcılığını içimden tebrik ettim. Soru-cevap bölümüyle birlikte bir buçuk saatten fazla süren bir etkinliği aynı performansla çevirmek, üstelik bir de kendi konusunun dışındaki bir konuyu, en uygun sözcükleri seçerek ana dili olmayan iki dil arasında çevirmesini izlemek, benim için en az konferans kadar ilgi çekiciydi:)
Konuşmadan sonra Kennedy Lodge’da küçük bir kokteyl yapıldı. Kokteyl bittiğinde bu kedicik bizi yolcu etti:)) Manzara muhteşemdi! Hava da buzzz gibi:))
**4

“Profesor Yasuda Yoshinori’nin Japonya ve Su Uygarlıkları adlı bir konuşması 27 Şubat 2013’de Boğaziçi Üniversitesinde yapıldı. “Konuşma Sasakawa Nippon Foundation sponsorlugunda, Japonya Arastirmalari Dernegi, Bogazici Universitesi Asya Calismalari Merkezi, ve Bogazici Universitesi Tarih Bolumu Dogu Asya Calismalari Koordinatorlugu organizasyonuyla gerçekleştirildi.Profesor Yasuda Japonya’daki 2011 Deprem ve Tsunami’nin en cok zarar verdigi Sendai bolgesindeki Tohoku Univesitesinde ogretim uyeligini surdurmektedir. Uzun yillar Kyoto’daki International Research Center for Japanese Studies (Nichibunken) de arastirmaci olarak gorev yapmis olan Profesor Yasuda yeni gelisen bu konunun en onemli arastirmacilarindandir.” (Tırnak içindeki bölüm Altay Atlı’nın mailinden alınmıştır.)