TRT JAPONCA RADYO

Japon dünyasına ilk adımımı atmamın üzerinden yirmi beş yıl geçmiş. Benimle birlikte bu dünyanın da geliştiğini, değiştiğini görmek büyük mutluluk veriyor. Bir yandan Japonya’da yayınlanan haberlerin etkisiyle Japonya’dan gelen turizmin etkilenip azaldığını duyuyoruz. Bir yandan Kore ve Çin çalışmalarına büyük destek olduğunu görüyoruz. Uzak Doğu’nun merkezinin yer değiştirdiğini hissettiriyor bu gelişmeler.

Tüm bunlara karşın da Türk-Japon dünyasında bu konuya kendini adamış bireylerin kişisel çabaları ve fedakarlıklarıyla çok güzel şeyler oluyor! Bu bana ümit ve sevinç veriyor.

Bu güzelliklerden biri de TRT Japoncanın yayın hayatına geçmesi. Hem radyo yayınları var. Hem web sayfasından
Japonca Türkiye haberleri okunabiliyor. Programları Ryoko Asano hazırlayıp sunuyor. Tesadüf eseri duyduğum ilk yayınlarından birinde cıvıl cıvıl hayat dolu bir Japon’un sesi, Türkiye’den ilginç konulardan bahsediyor, haberler veriyordu. Ne kadar şaşırıp sevindiğimi anlatamam!

YaRyoko Asanoyınların hedef kitlesinin hem Türkiye’de yaşayan Japonlar ve Japonca bilen Türkler, hem de Japonya olduğu anlaşılıyor. Yayın dört saat kadar sürüyor. Asano, o gün yaşadığı bir şey, ilgisini çeken bir olay gibi bir konuyla sanki kendisi bizimle gerçekten sohbet ediyormuş gibi sıcak ve içten bir tarzda yayına başlıyor. “Japonya’daki herkese merhaba! Türkiye’deki herkese merhaba! Tüm dünyadakilere merhaba!”

TRT’nin haberlerinden dinleyicinin ilgisini çekeceğini düşündüğü şeyleri seçerek sunuyor. Bu haberleri takip etmekle Türkiye’nin o günkü gündeminden rahatlıkla haberdar olunabilir. Gazetelerden öne çıkan başlıklardan da bahsediliyor. Türkiye ile ilgili çeşitli konular yer alıyor. Ayrıca Kantan na Nihongo no Nîsu -basit Japonca haberler diye bir bölüm var. Bu bölümün özellikle Japonca öğrenenler için çok önemli olduğuna inanıyorum. Konuşmaların arasında Türkçe şarkılar yer alıyor. Şarkı seçimlerinin Japon dinleyiciye ya da Japonca dinlemek için o radyoyu takip eden Türk dinleyiciye ne kadar hitap ettiği üzerine düşünülmesi, anket yapılması programa katkı sağlayacaktır. Yine bu kültüre tamamen yabancı biri için, seçilen şarkılar hakkında ilgi çekici bir iki cümle eklenmesi düşünülebilir.

Böyle bir yayının olmasının en büyük katkısı -her ne kadar yayın kuruluşlarının Türkiye temsilcileri varsa da-  Japonya’ya ağırlıklı olarak İngilizce kaynaklar üzerinden ulaşan Türkiye ile ilgili haberlerin doğrudan ulaşabilmesi. Bu bakış açısıyla Japon yayın kuruluşlarının da bu yayınlardan haberdar olarak kullanmasını diliyorum.

Yirmi dört saat program üzerinde düşünüp hazırlandığı söyleyen Sevgili Ryoko Asano’yu yürekten tebrik ediyorum. Onun hayat dolu sesini, Japoncasını duymak büyük bir keyif. Yayınların daha geniş bir kesime ulaşması dileğiyle.

 **

 Her gün aşağıdaki saatlerde uydu veya internet üzerinden dinleyebilirsiniz.
13:30~14:30 (Türkiye saati)
19:30~20:30 (Japonya saati/)
Dilediğiniz zaman internet üzerinden önceki programların kayıtlarına ulaşıp dinleyebilirsiniz.

Diğer iletişim bilgileri şöyle:
TRT Japonca Sayfası: http://www.trt.net.tr/japanese
TRTJaponca Resimi Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/trt.japanese
TRT Japonca Resmi Twetter Hesabı: @TRTJapanese