JAPON MİLLİ KÜTÜPHANESİ (NDL) KAYIT VE MAKALE İSTEME

NDL (National Diet Library) Japonya’daki kütüphanelerde kitaplardan bölümler,makalelerin fotokopilerini isteyebileceğiniz fotokopi-posta servisi veriyor. Ücreti sayfa başında 40 yen. Ancak iki sayfayı tek fotokopi kağıdına bastıklarından ortalama uzunluktaki bir makale gönderme ücreti dahil 300-1000 yen arasına dilediğiniz adrese ulaşıyor. Kayıt ve kullanım ile ilgili bilgiler aşağıda:
NDL KAYIT:
NDL makale isteme sisteminden yararlanmak için aşağıda belirtilen üç şey, aşağıda belirtilen adrese, belirtilen şekilde postayla gönderiliyor. Daha sonra adresinize üyelik kartınız, kullanıcı ID ve passwordunuz geliyor.
1)Kayıt Formu: Çıktısını alıp gerekli yerlerin doldurulması gerekiyor.
2) Kimliğinizi ve adresinizi kanıtlayan bir belge fotokopisi istenmektedir:
Bu belgede adres ve doğum tarihi yıl ay gün olarak yer alması gerekmektedir. Bu belgelerin kullanım tarihinin geçmemiş olması gerek. Aşağıda görüldüğü gibi ikametgah kağıdından, okul kimlik kartına kadar pek çok belgenin kabul edildiği yazılmaktaysa da Türkler için adres ve doğum tarihinin bulunduğu belge pasaport galiba. (Faturalar kabul edilmiyor) (Gönderdiğiniz bu belge, kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, NDL‘den sizi yollanan kimlik kartı ve ID password zarfıyla birlikte size geri gönderiliyor.) Daha sonra makale isterken burada verdiğiniz adresten başka bir adresi yazabiliyorsunuz.)
(当館が本人確認書類として認めるものは次のとおりです。
運転免許証、保険証、パスポート、学生証、住民票の写し(3ヶ月以内に発行されたもの)、公的手帳及びそれに準ずるもので氏名、住所及び生年月日が記載されている書類 いずれも有効期限内のものに限ります)
3) Normal boyutta üzerinde adınız ve adresinizin yazılı olduğu zarf. (Pula gerek yok)
Belgeler aşağıdaki adrese gönderilecektir:
〒619-0287
京都府相楽郡精華町精華台8-1-3
国立国会図書館関西館 複写貸出係
Adres bölümüne şu ibarenin kırmızı kalemle konulması gerekmektedir:
登録利用者情報変更等申請・届出書在中
KULLANIM:
Aşağıdaki sayfada soldaki bölüme ID ve passwordunuzu yazıyorsunuz. Böylece sisteme girip dilediğiniz makaleyi ya da kitaptan bölümü sipariş verebiliyorsunuz. Telif hakları gereği kitabın tamamının fotokopisini yapmıyorlar. Böyle durumlarda mailinize gelen bir maille sizi yönlendiriyorlar.
Makalelere kitaplara ulaşma:
ci.nii Japonca makale sitesinde kimi belgeler doğrudan görüntülenebiliyor. Sadece isimlerine ulaştıklarınızı edinmek isterseniz makale bilgilerinin bulunduğu sayfada görülen ndl-opac butonuna bastığınızda ndl sayfası açılıyor. Açılan sayfada kullanıcı girişi yapıp, makaleyi istemebutonuna tıkladığınızda adres ve diğer bilgilerinizi girmeniz isteniyor. İşlem başarıyla tamamlandıktan 10 gün kadar sonra fotokopi posta yoluyla adresinize ulaşıyor.
Diğer kitap ve taramalarınızı http://opac.ndl.go.jp/index.html sayfasının sağındaki butonlardan ya da user id ve passwordunuzla giriş yaptıktan sonra çıkan sayfadan yapabilirsiniz.
Ödeme:
Makalenin fotokopisiyle birlikte ücretin yazılı olduğu ve sizin dolduracağınız iki sayfa da elinize ulaşıyor. Kredi kartıyla öderseniz en uygun ödeme şekli oluyor. Belirtilen adrese fax gönderiyorsunuz ya da doldurduğunuz belgeyi tarayıp mail ile iletebiliyorsunuz. Ücret kartınızdan genellikle bir-iki hafta içinde tahsil ediliyor. Eğer istediğiniz makalenin bulunduğu dergi başka biri tarafından kullanılıyorsa şu anda kullanımda mesajı çıkıyor.
DİĞER:
2 yıl kullanılmazsa kayıt siliniyor.
Kullanım kılavuzu (Japonca)
ID pasword, kartın kayıp durumunda aşağıdaki adresle iletişim kurulması:
国立国会図書館関西館 複写貸出係
tel: 0774-98-1312(直通)
(月~土、10:00~18:00、ただし、関西館の休館日を除く)